W naszym Ośrodku od 2007 roku funkcjonuje Grupa Liderów Klubu Samopomocy Osób z Niepełnosprawnościami.

Prowadzimy go my Liderzy, przedstawiciele poszczególnych ośrodków rehabilitacyjnych – którzy cieszą się autorytetem. Pełnimy rolę doradców i mediatorów, świadczymy wsparcie – zwłaszcza w okresie początkowym – dla nowych uczestników.

Jaka to melodia, Chińczyk Ludzki, Koło fortuny, Tabu Inaczej, Milionerzy, … – to tylko kilka przykładów cotygodniowych naszych działań klubowych. Uczestniczy w nich systematycznie ok. 35 osób z niepełnosprawnością, głównie pracujących. Te spotkania to świetna forma integracji, podtrzymania więzi, korzystania z dalszej rehabilitacji.klub lidera2

Jako Liderzy jesteśmy też wolontariuszami: pomagamy też seniorom, osobom z głębszymi stopniami niepełnosprawności podejmując zadania asystenckie, opiekuńcze, rehabilitacyjne w placówkach i na turnusach. Ich działania mają niezwykłą wartość wzbogacającą  pracę terapeutów, czyniąc jej efekty trwalszymi.

Chcielibyśmy Was również zaprosić do współpracy z nami – z Grupą Liderów. Jeśli macie jakieś pomysły podajcie je komuś z Grupy albo zgłoście to naszego Zarządu. Jeśli macie jakieś problemy, chcecie o czymś pogadać – możecie zgłosić się do kogoś z nas. Gwarantujemy dochowanie tajemnicy i pełne zaangażowanie. Rozumiemy Was i chcemy być dla Was.

GRUPA LIDERÓW – CO ROBIMY:

  • regularnie wspieramy indywidualnie i grupowo kolegów z ośrodków Stowarzyszenia (wprowadzamy nowe osoby, pomagamy w sytuacjach trudnych itp.);
  • organizujemy dyskoteki i imprezy dla naszych kolegów;
  • regularnie, co tydzień przygotowujemy i prowadzimy zajęcia klubowe;
  • wspieramy seniorów w ramach projektu „W słabości siła” – planujemy dalszy rozwój tych działań i dokształcanie się w tym obszarze;
  • prowadzimy pierwszą część Społeczności w Ośrodku Partnerzy i w Ośrodku na Białobrzeskiej;
  • pomagamy w akcjach takich jak zbiorki żywności, kiermasze itp.;
  • jesteśmy mentorami i wspieramy naszych kolegów w utrzymaniu zatrudnienia (Ci z nas, którzy pracują w miejscach, gdzie zatrudnieni są też inni beneficjenci Stowarzyszenia);
  • promujemy ideę samopomocy na różnych forach i spotkaniach oraz występujemy w imieniu osób z niepełnosprawnościami (zadania głównie Zarządu Grupy Liderów).

GRUPA LIDERÓW – ZARZĄD:

Zarząd Grupy to Ci z nas, którzy mają największe doświadczenie i kompetencje w zakresie pomagania innym i w zakresie własnego rozwoju. Nasz Zarząd składa się z 4 osób:

Przewodnicząca Grupy: Marta Abczyńska

Vice Przewodnicząca Grupy: Iga Jendrych

Skarbnik: Marek Abczyński

Sekretarz: Kasia Mroczek

zarzad grupy

GRUPA LIDERÓW – INNI O NAS:

_DSC1212-2„Zajęcia klubowe są tak profesjonalnie przygotowane i prowadzone, że swobodnie mogą zastąpić telewizyjne gry i quizy.  Pomysły na zajęcia klubowe przekraczają horyzonty  –  sam Wojciech Pijanowski by się nie powstydził.  Na zajęciach klubowych można poczuć się swobodnie, zrelaksować, pośmiać, pobyć z innymi a przy okazji wiedza sama wchodzi do głowy…” Dorota Marchlewska (instruktorka pracowni umiejętności życiowych w Partnerach)

„Działania Grupy Liderów są niezwykle istotnym elementem codzienności w naszym Ośrodku. Oprócz aktywności o charakterze terapeutycznym kierowanej do rówieśników, członkowie tej grupy aktywnie i niezawodnie wspierają inne działania podejmowane przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, tj. zbiórki żywności, kiermasze, czy imprezy okolicznościowe. Dla nas – członków Kadry – Grupa Liderów jest filarem pracy terapeutycznej, a działania wolontariackie w ramach projektu „W słabości siła” i osiągnięcia w tym zakresie są dla nas prawdziwym powodem do dumy.” Izabela Zabielska (kierownik Ośrodka Partnerzy)

„Liderzy to wyjątkowi wolontariusze. Ze Środowiskowym Domem Samopomocy współpracują już ponad 2 lata – świadcząc pomoc na rzecz osób z głębszymi stopniami niepełnosprawności intelektualnej. Do ich zadań należą zarówno czynności o charakterze obsługowo – porządkowym, jak i indywidualne wsparcie beneficjentów Domu. Zawsze punktualni z pozytywną energią do pracy. Cechują się niezwykłą otwartością i empatią – dzięki czemu zyskali zaufanie i sympatię osób wspieranych. Ich praca stanowi nieocenione wsparcie dla zespołu merytorycznego.” Marta Żukowska (kierownik ŚDS typu A i B)

„Zajęcia są fajne, można  pograć i pobawić się, miło spędzić czas. Cieszę się, że nie siedzę w domu popołudniami, tylko mogę spotkać się z przyjaciółmi i z chłopakiem.” Ania Chmielak (uczestniczka w Ośrodku Partnerzy)

„Działania Liderów są fajne i nie żałuję, że chodzę. Dzięki zajęciom klubowym nie nudzę się, co tydzień dzieje się coś nowego.” Janusz Rowicki (uczestnik w Ośrodku Partnerzy)

Poniżej znajdziecie prezentację o nas, naszych działaniach i planach.

Prezentacja o Grupie Liderów

Chcesz się z nami skontaktować? Najlepiej osobiście w Ośrodku Partnerzy, jesteśmy zawsze w trakcie zajęć klubowych. A w razie potrzeby nasz mail: liderzy@otwartedrzwi.pl